Dünyanın ilk hidrolik-hibrit römorkörü Sanmar’dan

Dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörünü ve uzaktan kumandalı ilk gemiyi inşa eden Sanmar, şimdi de Caterpillar işbirliğinde ilk hidrolik-hibrit römorkörünü inşa ediyor. Şirket, ‘Boğaçay Hibrit’i bu kez kendi filosuna katarak, Türkiye’ye kazandıracak.

18 römorkörlük filoya güç katacak

Sanmar Tersaneleri, Caterpillar Marine ile iş birliğinin meyvesi olarak, dünyanın ilk hidrolik hibrit tahrik sistemli, yenilikçi römorkörünü üretecek. Sanmar’ın kendi filosuna katılacak ve Türk limanlarında hizmet verecek olan hibrit römorkör ‘Boğaçay Hibrit’ Türk limanlarında düşük emisyonlu, etkin yakıt ekonomisine sahip dünyanın en modern römorkörlerinden biri olarak sektörün ilklerinden olacak. Sanmar’ın, 18 römorkör, 6 pilot ve 8 palamar botluk filosuna 2018 sonunda eklenecek olan römorkör, dünyada bir ilk olan The Cat Marine Advanced Variable Drive™ (AVD™); Caterpillar’ın entegre güç sistemleri teknolojisindeki engin tecrübesinin eseri olan, patentli bir sistem. Sanmar’ın sahip olduğu filo 3 yaş altında. Şirketin 2017 sonu hedef filo tonajı 20 römorkör ile 925 tbp.

Yüzde 20 yakıt ekonomisi

Yeni nesil AVD™ konsepti, tam entegre bir hidro-mekanik tahrik sistemi sayesinde yakıt tasarrufu ve düşük emisyon sağlıyor. “Tipik bir Power Take In (PTI) çözümüne nazaran, AVD™ içerdiği gezgin bir dişli takımıyla ana makineler ve yardımcılar, yardımcı motorlar arasında kusursuz güç iletimi sağlayarak; maksimum çekme gücü ve minimum yakıt tüketimi ile müşterinin her ihtiyacını karşılayacak. Caterpillar Deniz Ürünleri Mühendisi Nathan Kelly proje hakkında, “Bu sistem aynı zamanda motor hızından bağımsız bir pervane hızı da sağlıyor. Dolayısıyla yüzde 15’ten, 20’ye kadar yakıt tasarrufu yaparak optimum motor verimliliği de elde edilebiliyor” diye konuştu. Hamburg, Almanya merkezli Caterpillar Marine, Caterpillar Inc. bünyesindeki Cat and MaK™ marin dizel, çift yakıt ve gaz gücü ve tahrik sistemlerinin tüm pazarlama ve servis hizmetlerini yürütüyor. Sanmar hidrolik hibrit römorkörü, Robert Allan Ltd. tarafından tasarlanmış bir RAmparts 2400SX liman römorkörü olacak. Entegre bir Caterpillar AVD™ iki adet 3512 ana makina, bir C32 yardımcı dizel ve Caterpillar MTA 627 pervane sistemlerine sahip olacak. 70 ton çekme güçlü ve Caterpillar’ın Türk iş ortağı Borusan Makina tarafından desteklenecek olan Fi-Fi I yangın sistemi içerecek.

2018’de 24 römorkör inşa edecek

Sanmar’ın 2018 sipariş defteri şimdiden doldu. Şirket, önümüzdeki yıl 24 römorkör inşa etmeyi planlıyor. 2017 yılında toplam 23 römorkör teslimatı gerçekleştirdi. Sadece Svitzer’e 2017’de toplamda 8 yeni inşa römorkör teslim edildi. Bu firmaya teslim edilen toplam römorkör sayısı 15 oldu. Sanmar son olarak geçtiğimiz hafta 2 farklı Robert Allan Ltd. tasarımı römorkör teslim etti. Sırapınar Serisinin 5. römorkörü olan Sırapınar V Napoli’de yerleşik Rimochitori Napolitani firmasına teslim edildi. Serinin 6. römorkörü de aynı firmaya önümüzdeki ay teslim edilecek. Geçtiğimiz ay Sanmar, Abu Dhabi Marine Services- SAFEEN-Abu Dhabi Ports ile Birleşik Arap Emirliklerinde gerçekleşen Seatrade Off shore Marine & Workboats Middle East 2017 fuarında 2 adet yeni inşa için sözleşme imzalamıştı. Sözleşme Yeniçay tipi Rascal 1800 dizaynı iki römorkörü kapsamakta. Bu seri de Sanmar’ın diğer römorkörleri gibi Robert Allan dizaynı.İki römorkörden ilki olan Yeniçay VI çalışacağı limana geçtiğimiz hafta vardı.

Nihat Zeybekçi tersaneye hayran kaldı

Geçtiğimiz haftalarda Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Sanmar’ı ziyaret ettiğini hatırlatan Orhan Gürün, Zeybekci’nin “İlk defa bir tersane geziyorum. Hayatımda ilk defa gemi inşayı yerinde görüyorum. Bugüne kadar bu değeri ıskaladığımın da farkındayım. Ben bir hazineyi ihmal ettiğimizin farkındayım. Bugün tabii ki bunun için buradayız. Peşini de bırakmayacağız inşallah. Bugün güzel bir tanımlama oldu. Değerlendireceğiz. Burada sadece Sanmar’ın kapasitesi, 5 bin tane otomobil üretimine eş” dediğini aktardı.

Leave A Comment

X